Духівник Фонду звернувся до Голови інформаційно-просвітницького відділу УПЦ єпископа Ірпінського Климента

Духівник Фонду звернувся до Голови інформаційно-просвітницького відділу УПЦ єпископа Ірпінського Климента

№70
22 вересня 2016 р.Єпископу Ірпінському Клименту,
Голові інформаційно-просвітницького відділу та
редактору офіційного сайту Української Православної ЦерквиВаше Преосвященство!13 вересня цього року на офіційному сайті УПЦ було оприлюднено «Роз’яснення» очолюваного Вами Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ «стосовно ситуації із веденням ГПУ слідства щодо обставин останніх років предстоятельського служіння спочилого Митрополита Володимира та допиту архієреїв УПЦ».

Не бажаючи вступати в полеміку, а тим паче у полеміку емоційну, я свідомо утримався від того, щоб одразу ж відповісти на деякі твердження, що містяться у Роз’ясненні, і роблю це лише зараз, коли з часу публікації минув певний час.

Як можна зрозуміти з тексту «Роз’яснення» (див. абзац перший), очолюваний Вами інформаційно-просвітницький відділ ставить під сумнів той факт, що Блаженнішого Митрополита Володимира намагалися примусово відсторонити від керування УПЦ колишній Президент України В.Ф. Янукович та інші особи, що були ним залучені до скоєння цього злочину. Натомість, як стверджується у тексті «Роз’яснення», кримінальне провадження, яке на сьогодні відкрито Генеральною Прокуратурою України, здійснюється безпідставно, оскільки «про підстави для цього жодного разу офіційно не заявляв як сам спочилий Блаженніший Владика, так і ті, кому делеговано представляти інтереси УПЦ у державних органах» (абзац третій).

З огляду на це, шанобливо доводжу до Вашого відома наступне.

31 березня 2014 року у резиденції Предстоятеля УПЦ у Феофанії його відвідав народний депутат України, проф. Київської Духовної Академії та Семінарії А.Л. Деркач. Спілкуючись з Митрополитом Володимиром, А.Л. Деркач запитав його про доцільність депутатського запиту до прокуратури щодо фактів злочинного тиску на Предстоятеля зі сторони колишніх посадовців. Блаженніший Митрополит Володимир підтвердив, що такий тиск дійсно мав місце та надав А.Л. Деркачу благословення на здійснення відповідного депутатського запиту. Свідками цієї події були: митрополит Олександр (Драбинко), архімандрит Антоній (Сергеєвський), архімандрит Гедеон (Харон), архімандрит Іона (Радзивіл), С. Бут, черговий лікар.

Про обставини тиску на Митрополита Володимира з боку державної влади мною інформувалося вище церковне керівництво, а саме Блаженніший Митрополит Онуфрій та Святіший Патріарх Московський і всієї Руси Кирил, у листі до якого від 31.01.2014 р., я, зокрема, інформував адресата про тиск на Блаженнішого Митрополита Володимира і нешляхетну поведінку одного з архієреїв УПЦ, який намагався за допомогою тиску світської влади обійняти посаду Предстоятеля.

Окремої згадки потребує і згаданий у Роз’яснені мій Рапорт в якості відповідального перед Священним Синодом УПЦ за лікування Предстоятеля Української Православної Церкви, на основі якого 24 лютого 2014 р. Священним Синодом було прийняте рішення про обрання Місцеблюстителя Київської митрополичої кафедри. Для кращого розуміння Вами історичного контексту, в якому був написаний цей документ, дозволю собі навести витримку зі свого щоденника 24.02.2014 р.:

«День этот можно назвать и историческим, и эпохальным. Эпохальным, поскольку смена эпох, как в государстве, так и обновление церковной жизни. Уходят поколения. Идет смена мышления и подхода, вернее перехода от вчера к завтра. Накануне приготовил рапорт о том, что М.В. (Митрополит Владимир) уже не вернется к исполнению Предстоятельских обязанностей, как то обусловлено Уставом.

Решение не легкое и поступок, надеюсь, история не осудит. Да, действительно, М.В. (Митрополит Владимир) уходит, но не уходит Церковь. И в Её памяти он навсегда живой, деятельный, современный Предстоятель. Долго меня давили, чтобы получить эту бумагу, этот рапорт. Но Божия воля исполнилась только сейчас, когда Промыслом Божиим было устроено избавление и Государства, и Церкви от деспотов, хотящих рулить в Церкви, кто хотел смерти или отставки М.В. (Митрополит Владимир) ради А. (митр. Антоний (Паканич)).

Совесть моя чиста перед Церковью и Митрополитом, моим отцом. Я не сдал его на поругание этой живодерной бесчеловечной Донецкой машине бандитов – Тернового венца Украины. Время пришло, и все устроилось наилучшим образом. Тянуть дальше было некуда. У Церкви должны быть свои лицо и голос.

Ей необходим тот, кто будет отвечать Майдану, народу. Дальше сдерживать ситуацию уже было нельзя, да уже и не нужно. Опасность узурпации власти и использования ее как админ. ресурса на выборах 2015 – ушла. И, надеюсь, не вернется. “Умерли искавшие душу младенца” (Мф. 2:20)».

Сподіваюся, дорогий владико, що викладені мною зауваження стануть Вам у нагоді та допоможуть у майбутньому удосконалити рівень офіційної документації, яка видається Синодальним інформаційно-просвітницьким відділом.

Як і багато інших архієреїв та священнослужителів нашої Церкви, я глибоко вдячний В.В. Новинському за його благодійну діяльність і, зокрема, фінансування багатьох храмобудівних, освітніх та інших проектів УПЦ. Водночас, на моє глибоке переконання, щедра меценатська діяльність не може надати жертодавцеві моральних та правових підстав для втручання у сферу церковного управління, а, тим паче, не виправдовує фактів протизаконного тиску на спочилого Предстоятеля нашої Церкви.

З повагою


+ОЛЕКСАНДР
МИТРОПОЛИТ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І ВИШНЕВСЬКИЙ,
ВІКАРІЙ КИЇВСЬКОЇ МИТРОПОЛІЇ

 

Духівник Фонду звернувся до Голови інформаційно-просвітницького відділу УПЦ єпископа Ірпінського Климента