25 лютого - відкриття виставки сакрального християнського живопису іконописця Горбаня С.І.

 25 лютого - відкриття виставки сакрального християнського живопису іконописця Горбаня С.І.25 лютого 2018 року в стінах Національної бібліотеки України для дітей (м.Київ, вул. Януша Корчака, 60) традиційно до свята Торжества Православ’я за ініціативи Просвітницького Центру Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира відкриється виставка сакрального християнського живопису іконописця Горбаня С.І. з Кременчука та його учнів з різних міст України.

На ній буде представлено як монументальні, так і станкові твори, написані на різних основах (полотно, дерево, керамічна плитка), в різних техніках (яєчна темпера, акрил, керамживопис, гризайль, змішана техніка) та з використанням різних прийомів (санкірний, безсанкірний, комбінований) письма карнації.

Роботи Сергія Горбаня знаходяться у храмах України, Греції, Ізраїлю, Італії, Німеччини, Росії, а також у вітчизняних та закордонних приватних колекціях. За безпосередньої участі та під керівництвом С.І. Горбаня здійснено розписи храму св. Харалампія (Греція, Свята Гора Афон), часовні подвір’я Свято-Пантелеймонова монастиря (Греція, м. Уранополіс), Благовіщенської часовні (Білорусь, м. Мінськ), трапезної та храму Покровського приходу (Білорусь, м. Солігорськ), вівтаря нижнього храму Благовіщенського собору (м. Кропивницький), храмів Свято-Воскресенського монастиря (м. Теплодар, Одеська обл.) та ін.

29.01.2016 р. за заслуги перед Українською Православною Церквою отримав нагороду  – орден Української Православної Церкви  Преподобного Нестора Літописця ІІ ступеня, також має інші грамоти та подяки від ієрархів УПЦ. 2005 р. закінчує ДАКККіМ (Державна академія керівних кадрів культури та мистецтв) за спеціальністю «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво» та здобуває кваліфікацію мистецтвознавець-експерт. Паралельно проходить навчання в Київській іконописній майстерні  Леоніда Дмитровича  Ляпича, з яким співпрацює й донині. Також наразі співпрацює з іконописною майстернею «Тетраморф» (м. Кременчук).

У 2010 р. він закінчив магістратуру НАКККіМ (Національна академія керівних кадрів культури та мистецтв) та отримує повну вищу освіту за спеціальністю «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво» та здобуває кваліфікацію мистецтвознавець-експерт, викладач мистецтвознавчих дисциплін. Також має церковну освіту - бакалавр Православного богослов’я (теології). У 2012 та 2014 рр. проходив стажування в Іконописному Домі Вуціна (м. Салоніки), який вважається одним з кращих в Греції. Першу ікону було написано близько 20-ти років назад. Це був образ святителя Василія Прилукського, написаний до його канонізації. Загалом Горбань С.І. має 10-тирічний стаж викладання  іконопису та історії християнського мистецтва.

Приймав участь у численних виставках та конференціях, серед яких ІІ-ІV щорічні  Всеукраїнські виставки ікон «Торжество Православ’я» (м. Київ, 2014-16 рр.)., виставка «Світло Істини» (м. Київ, 2017 р.) та ін. На ІV Всеукраїнській виставці ікон «Торжество Православ’я» виступав з доповіддю «Техніка гризайль в сучасному іконописі» та майстер-класом «Техніка асисту в мініатюрі». Працював над розробкою іконографії новопрославлених українських святих.

Організатори виставки: Просвітницький Центр Фонду пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира, Національна бібліотека України для дітей.

Виставка ікон уже траиційно проводиться знагоди відзначення свята іконошанування. Як відомо, встановлення свята Торжества Православ’я пов’язано з подіями Константинопольського собору 843 року, скликаного імператрицею Феодорою для відновлення іконошанування у Візантійській імперії.

 

 25 лютого - відкриття виставки сакрального християнського живопису іконописця Горбаня С.І.

 

Історія встановлення свята

Після церковного собору, що засудив іконоборців і відновив іконошанування в імперії, Феодора влаштувала церковне торжество, яке припало на першу неділю Великого посту, бувше у 843 році 11 березня (за іншими даними — 19 лютого).

Один з візантійських літописців описав цю подію таким чином: «Цариця запропонувала найсвятішому патріарху Мефодію сповістити і зібрати всіх православних митрополитів, архієпископів, ігуменів, кліриків і мирян, щоб прийшли у Велику Церкву Божу з чесними хрестами і святими іконами в першу неділю святого Посту. І коли незліченна безліч народу зібралося, приходить і сам цар Михайло зі святою і православної матір’ю своєї Феодорою і з усім синклітом … з’єднавшись зі святим Патріархом, разом рушили від вівтаря зі святими іконами і чесним хрестом і святим євангелієм і пішли з літією до воріт палацу, так званих Кентаврієвих. І після довгої молитви та на розбитого многоплачевного і невимовне солодкого волання вернулися у святий храм для здійснення божественної таємничої літургії з великою радістю і торжеством. І таким чином відновлені святі і чесні ікони для вшанування і поклоніння в храмі Божому. Благочестиві ж самодержці зі всечесним і святим патріархом Мефодієм та колишніми при ньому тоді митрополитами і преподобними подвижниками постановили: щорічно в першу неділю святого Посту святкувати урочисто у Великій Божій Церкві це свято, яке і святкується донині. Ікони одночасно були поставлені і в усіх церквах Константинополя».

На спомин про цю подію, значущу для християнського світу, і в пам’ять імператриці Феодори щорічно в першу неділю Великого посту Православна церква урочисто святкує відновлення іконошанування, іменоване «Торжество Православ’я».

Отож, запрошуємо відвідати виставку ікон з 25 лютого по 11 березня 2018 р. в Національній бібліотеці України для дітей. В рамках відкриття 25 лютого о 13:30 буде проведено тематичну лекцію від іконописця Сергія Горбаня. Вхід вільний. Детальніше тел: (063) 0689911.